خانه -- پیشنهاد سردبیر -- خانه هوشمند چیست ؟

خانه هوشمند چیست ؟

خانه هوشمند چیست؟ تفاوت خانه هوشمند با خانه معمولی در چیست؟ و هزینه هوشمند سازی خانه چقدر است ؟

احتمالا در مورد خانه هوشمند چیزهایی شنیده اید ، از اینکه خانه هوشمند چه مزایایی دارد و چه تفاوت هایی با خانه معمولی دارد و کلا هزینه هوشمند سازی خانه چقدر است ؟

در این مقاله بطور مفصل درمورد نسل جدید تجهیزات خانه هوشمند که با برند خانه هوشمند اکوتک وارد بازار ایران شده و با علوم بومی تهیه شده و یک محصول ایرانی است و از رقبای خود پیشی گرفته  بحث خواهیم کرد.

خانه هوشمند در ایران قدمت زیادی ندارد و به تازگی وارد ایران شده است اما بازار داغ هوشمند سازی در ایران به دست محصولات بی کیفیت ولی متاسانه مطرح خارجی (چینی) افتاده.محصولاتی که به دلیل عدم اطلاع دقیق هموطنان از برند و کیفیت و قیمت آنها با قیمت های سرسام آوری در بازار عرضه می شود.

خانه هوشمند اکوتک یک محصول با کیفیت و با دوام ایرانی است که با دستان جوانان تحصیل کرده و خوش ذوق ایرانی طراحی و تهیه شده است و دارای گواهی ثبت اختراع از شورای عالی انفورماتیک نیز می باشد.در این محصول ، راحتی در نصب ، راحتی در کار با نرم افزار آن و مهم تر از همه قیمت ارزان آن بیشتر از هر چیزی قابل توجه می باشد.

خانه هوشمند چیست؟
خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست ؟

اصولا کنترل اجزای خانه از راه دور را در ترجمه ، خانه هوشمند می نامند .اجزای خانه میتواند چراغ ها و روشنایی منزل ، کنترل شوفاژخانه ، کنترل ریموت کنترلر ها (تلویزیون – اسپیلیت – پرده برقی و …) ، کنترل آبیاری فضای سبز ، کنترل بخش امنیتی خانه (دزدگیر – سیستم اعلام حریق – سیستم اعلام نشت گاز) و مواردی از این قبیل باشد.

زمانی که ما از گوشی های همراه معمولی به سمت گوشی های هوشمند حرکت کردیم، جهشی بزرگ در ارتباطات را شاهد بودیم. به جای اینکه فقط قادر به ایجاد تماس و ارسال پیام های متنی باشیم، اکنون با تلفن های هوشمند به اینترنت متصل می شویم، ایمیل می فرستیم، پیام های لحظه ای ارسال می کنیم، فایل های مورد نیازمان را دانلود می کنیم و بسیاری کارهای دیگر که به ارتباطات نیاز دارند را انجام می دهیم.

خانه هوشمند چیست؟

در مورد خانه هوشمند نیز وضعیت به همین منوال است. تفاوت اصلی یک خانه هوشمند با خانه های معمولی در این است که همه ی وسایل در یک خانه هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می شوند. کنترل آب و هوا، چراغ ها، لوازم، قفل ها و انواع مختلفی از دوربین ها و مانتیورهایی که می توانند به یک خانه هوشمند و خودکار اضافه شوند از هر جای خانه و حتی دور از خانه قابل کنترل می باشند.

حذف نیاز به زیر ساخت در نسل جدید خانه هوشمند

علوم کامپیوتر و آی تی روز به روز در حال گسترش می باشد و اینترنت اشیاء از جمله علوم نوظهوری است ه به تازگی حرفهای زیادی برای گفتن پیدا کرده.خانه هوشمند یکی از علوم اینترنت اشیاء است.خانه هوشمند در این مدت زمان کمی که به بازار عرضه شده پیشرفت های چشمگیری در ساخت قطعات و نحوه اتصال داسته.

در نسل های قدیمی خانه هوشمند حتما نیاز به سیم کشی مستقل بود.یعنی برای چراغ ها و روشنایی ،اتصال اینترنت کنترلر مرکزی ، ارتباط سنسورهای امنیتی و … باید از سیم کشی های مخصوص استفاده میشد و این مستلزم این بود که ساختمان قبل از ساخت باید زیرساخت های لازم را برای این کار داشته باشد.اما در نسل های امروزی خانه هوشمند دیگر به تهیه این زیرساخت نیست و همه ی ارتباط ها از نوع بیسیم طراحی شده است و مهم تر از همه سازگاری با محیط زیست بودن و مصرف بهینه انرژی آن است.

اجزای سیستم خانه هوشمند اکوتک

در این بخش اجزای اصلی خانه هوشمند را برای شما معرفی میکنیم و در ادامه به توضیحاتی راجع به اجزای خانه هوشمند می پیدازیم .

 • کنترلر مرکزی خانه هوشمند اکوتک
 • کنترلر مرکزی و ماژول باغبان هوشمند اکوتک
 • ماژول باکس امنیتی خانه هوشمند اکوتک
 • ماژول باکس ریموت کنترل از راه دور هوشمند اکوتک
 • باکس آلارم (هشدار دهنده) هوشمند اکوتک

۱- کنترلر مرکزی خانه هوشمند اکوتک :

کنترلر مرکزی خانه هوشمند اکوتک وظیفه ی دریافت و ارسال دستورات از ماژول ها ی متصل ، گوشی های هوشمند تلفن همراه مالک و سرور مشخص شده که در اختیار مالک قرار میگیرد را بر عهده دارد.

ارتباط کنترلر مرکزی با ماژول ها از طریق تکنولوژی بیسیم (سیگنال) می باشد که کاملا سازگار با محیط زیست است .

ارتباط کنترلر مرکزی با سرور و اپ اندروید گوشی های مالک از طریق اینترنت است .

برای برقراری ارتباط کنترلر مرکزی با اینترنت از طریق تکنولوژی GPRS سیم کارت (سازگار با تمامی اپراتورهای تفن همراه در ایران) می باشد .

این کنترلر دارای ۸ رله خروجی جهت اتصال ۸ قسمت از خانه که با برق کنترل میشوند می باشد .

۲- کنترلر مرکزی ماژول باغبان هوشمند اکوتک :

کنترلر مرکزی ماژول باغبان هوشمند اکوتک وظیفه ی آبیاری به فضای سبز را بر عهده دارد.الکوریتم کارماژول باغبان هوشمند اکوتک به سه شکل است.

۱- حالت اتوماتیک

در این حالت رطوبت خاک سنجیده می شود ، اگر رطوبت خاک از حد مجاز کمتر شد ، به دستور ماژول باغبان هوشمند پمپ آب روشن می شود و آبیاری شروع بع فعالیت میکند تا زمانی که رطوبت خاک به حد مورد نظر برسد و گل و گیاهان موجود در فضای سبز دیگر نیازی به آبیاری نداشته باشند.

۲-حالت دستی

در این حالت هیچ چیزی از طرف ماژول باغبان هوشمند اکوتک مورد بررسی قرار نمی گیرد.این کاربر و مالک خانه است که تشخیص میدهد که گیاهان نیاز به آبیاری دارند.دستگاه با دستور کاربر شروع به کار میکند و با دستور کاربر از کار متوقف می شود.

۳-حالت برنامه ریزی شده

در این حالت کاربر میتواند بر اساس سناریویی که برای سایر قسمت های خانه هوشمند تعریف میکند ، ماژول باغبان هوشمند را نیز فعال کند ، بدین شل که برنامه ریزی کند در زمان های خاصی که از قبل مشخص شده آبیاری شروع شود و بعد از سپری شدن مدتی ، آبیاری متوقف شود.

۳- ماژول باکس امنیتی خانه هوشمند اکوتک :

ماژول باکس امنیتی هوشمند اکوتک از سنسور های امنیتی و حفاظتی تشکیل شده که بسایر کاربردی هستند

 • سنسور تشخیص و اعلام حرکت (دزدگیر)
 • سنسور تشخیص و اعلام دود (جهت آتش سوزی)
 • سنسور تشخیص و اعلام نور (جهت آتش سوزی)
 • سنسور تشخیص و اعلام گاز (نشت گاز اشتعال زا)
 • سنسور تشخیص و اعلام مقدار دمای هوا
 • سنسور تشخیص و اعلام میزان رطوبت هوا

ماژول باکس امنیتی خانه هوشمند اکوتک در صورت بروز خطر و تشخیص یکی از این موارد در اولین همگام سازی اطلاعات مورد نظر را از طریق بی سیم به کنترلر مرکزی ارسال میکند و در همان لحظه اطلاعات مورد نظر هم از طریق پیامک به کاربر ارسال می شود ، هم از طریق پوش نوتیفیکیشن (پیام درون برنامه ای) به کاربر اعلام می شود و هم از آلارم موجود در خانه را فعال میکند و همسایه ها را از وجود خطرات موجود با خبر می سازد.

۴- ماژول باکس ریموت کنترل از راه دور هوشمند اکوتک :

ماژول باکس ریموت کنترل از ره دور هوشمند اکوتک هر وسیله ای که با ریموت کنترل ، کنترل می شود را در خود در بر میگیرد.بعنوان مثال تلویزیون ، اسپلیت ، ماهواره ، دستگاه گیرنده دیجیتال ، درب پارکینگ ، پرده های برقی و … را میتوان از طریق این وسیله به نرم افزار گوشی تلفن هوشمند متصل کرد و هم از راه ور و هم در خانه همه با گوشی کنترل کرد و تغییر داد.ارتباط این مازول با کنترلر مرکزی خانه هوشمند از طریق بی سیم می باشد.

۵- باکس آلارم (هشدار دهنده) هوشمند اکوتک :

این ماژول فقط و فقط بعنوان یک وسیله ی هشدار دهنده مورد استفاده قرار میگیرد.ارتباط آن با کنترلر مرکزی خانه هوشمند از طرق بی سیم می باشد و صدای بسیار بلندی دارد.البته ناگفته نماند که صدای آن قابل تنظیم می باشد.هشدار دهنده هوشمند اکوتک با تنظیم کاربر در مواردی که کاربر مشخص میکند ، در صورت بروز خطر شروع به سروصدا میکند.

درباره‌ی علیرضا حسینی

این وب سایت از مرداد ماه سال 1396 شروع به کار کرده و با تمام وجود و انرژی قصد دارم که این مجله خبری و سرگرمی را به یکی از پربازدیدترین و با کیفیت ترین وب سایت ها در ایران تبدیل کنم.از همه ی عزیزان علاقه مند که میتوانند کمک کنند تقاضای همکاری دارم. با تشکر

حتما ببینید

حذف اطلاعات از اینترنت

راه هایی برای حذف اطلاعات از اینترنت

برخی تمایل ندارند که اطلاعاتشان در اینترنت وجود داشته باشد و تمایل به حذف اطلاعات از اینترنت دارند. روش های مختلفی برای حذف اطلاعات از اینترنت وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *