خانه -- گردشگری -- گردشگری اینبار جاده چالوس؛شاهرگ البرز

گردشگری اینبار جاده چالوس؛شاهرگ البرز

گردشگری اینبار جاده چالوس؛شاهرگ البرز

جاده چالوس یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین جاده‌های ایران است که کرج را به چالوس در استان مازندران متصل می‌کند. نام رسمی این جاده، ۹۵ است. این جاده به دلیل کم‌نظیر بودن چشم‌اندازهای طبیعی تبدیل به یکی از پرتربازدیدترین مسیرهای تهران به مناطق شمالی شده‌ است. با همراه باشید تا با خاطره‌انگیزترین جاده‌ی ایران بیشتر آشنا شوید.

گردشگری اینبار جاده چالوس؛شاهرگ البرز

جاده دلپذیر تا انتهای افق

مناظر سراسر شگفت‌انگیز جاده‌ای که از میان رشته‌کوه‌های سرسبز البرز می‌گذرد باعث شده تا ترافیک سنگین مسیر منتهی به چالوس و نوشهر لذت‌بخش باشد. برخلاف جاده هراز (مسیرتهران-آمل‌)، مناظر شگفت‌انگیز جاده چالوس از همان ابتدای مسیر خودنمایی می‌کند. قله‌های بلند سلسله کوه‌های البرز همواره پوشیده از برف و شاهکار مهندسی در ساخت جاده‌ای با شیب ملایم در کنار دره‌های مملو از جنگل، چشم‌نواز است. با این‌ حال توقف در جاده، به‌ویژه در فصل زمستان می‌تواند خطرناک باشد. در برخی تعطیلات مهم، جاده یک‌طرفه می‌شود، که این موضوع می‌تواند در برنامه‌ی سفر اختلال ایجاد کند.

گردشگری اینبار جاده چالوس؛شاهرگ البرز

صخره های معروف به هفت خواهران

تا اواخر دوره‌ی قاجار، جاده‌ای میان کرج و چالوس وجود نداشت و تنها راه دسترسی به روستاهای این منطقه را یک مسیر خاکی تشکیل می‌داد. اما ارتباط دهنده شمال و جنوب رشته کوه البرز نبود. این جاده به‌طور رسمی در سال ۱۳۱۲ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در سال ۱۳۴۰ و با ساخت سد امیرکبیر (سد کرج)، به جاذبه‌‌ها و زیبایی‌های این جاده افزوده شد و طی زمانی کوتاه، جاده چالوس به یکی از تفریحگاه‌‌های مهم گردشگری ایران تبدیل شد.

جاذبه‌های جاده چالوس

تونل کندوان

تا پیش از ساخت تونل کندوان، جاده چالوس فاقد استفاده بوده و پس از ساخت این تونل جاده چالوس بیشتر مورد استفاده قرار گرفت.

تونل کندوان در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۱۷ توسط رضا شاه پهلوی افتتاح شد. قبل از احداث این تونل، راه میان کرج و چالوس در پنج ماه از سال غیر قابل عبور بود. کار ساخت این تونل به مسافت هزار و ۸۸۶ متر و عرض ۵ تا ۷ و ارتفاع ۶ متر، با ادوات و ابزار آن زمان که کلنگ و تیشه بود، تنها سه سال به طول انجامید. با احداث این تونل ۱۳ کیلومتر از مسیر مرکز کرج به چالوس کاسته شد چون پیش از آن برای طی این مسیر باید کوه دور زده می‌شد.

گردشگری اینبار جاده چالوس؛شاهرگ البرز

رودخانه کرج

وجود رودخانه کرج به موازات جاده چالوس، سد کرج و روستای دلپذیر و کوچک واریان که مانند جزیره‌ای کوچک در آن سوی آب دریاچه‌ی سد کرج قرار دارد، زیبایی‌های این جاده را دو چندان کرده است.

این جاده دارای رودخانه‌های آب شیرین متعددی همچون رودخانه‌های وارنگه رود و شهرستانک است که همه شاخه‌هایی از رودخانه اصلی کرج هستند. رودخانه پرآب کرج از ایام باستان دارای آب فراوانی بوده که آب مناطق شهریار، ساوه، کرج و بخش‌هایی از تهران را تامین می‌کرد و مسیر آن تا قم هم ادامه داشت اما امروزه این رودخانه حتی قادر به تامین نیاز آب آشامیدنی شهر کرج هم نیست.

گردشگری اینبار جاده چالوس؛شاهرگ البرز

روستاها

گردشگری اینبار جاده چالوس؛شاهرگ البرز

مکان‌های دیگری در کنار جاده چالوس مانند مناطق ورزشی (از جمله پیست اسکی در دیزین و پیست اسکی خور) و روستاهای بسیار دلپذیر از جمله روستاهای خور، آسارا، گچسر و واریان هستند که به عنوان روستاهای هدف گردشگری کرج نیز معرفی شده‌اند و از دیگر جاذبه‌های گردشگری محور کرج–چالوس است که محدوده آن از بیلقان تا کندوان مسافتی به طول ۷۵ کیلومتر را در برمی‌گیرد.

گردشگری اینبار جاده چالوس؛شاهرگ البرز

پیست اسکی دیزین

چشمه «وله» در ۷۰ کیلومتری شمال شرق کرج در روستای وله، چشمه «گل کیله» در شمال کاخ شهرستانک در کوه‌های «بشم آهار» و هفت چشمه در اوایل جاده چالوس از جمله چشمه‌های درمانی جاده چالوس محسوب می‌شوند.

گردشگری اینبار جاده چالوس؛شاهرگ البرز

روستای شهرستانک-

نخستین جاذبه‌ای که در ابتدای ورود به آسارا از سمت کرج به چشم می‌خورد، قلعه تاریخی صلصال است که قدمت آن به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد. آبشار دلپذیر و دیدنی هفت چشمه در منطقه آدران در کیلومتر ۱۷ جاده کرج چالوس، آبشار خور، آبشار روستای کلهـا، در فاصله دو کیلومتری گچسر در روستای وله، باغ لاله‌ها، تپه شنستون، قلعه دزدبند، کـاخ شهرستانک، امامزاده سپهسالار، غار زیبای یخ مراد در روستای کهنه ده، غارهای ری زمین و سیراچال و کاخ‌ها و قلعه‌های قدیمی قرار دارند که قدمت آن به دوران ساسانیان می‌رسد. بخش آسارا از نظر منابع طبیعی و تاریخی آن‌چنان غنی است که ظرفیت لازم برای ایجاد صنعت جهانگردی و گردشگری بین المللی را نیز دارد و جاده چالوس به عنوان یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین جاده‌های جهان در این بخش واقع است. این بخش با دارا بودن ۵۶ روستا حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد.

گردشگری اینبار جاده چالوس؛شاهرگ البرز

سالانه حدود ۱۳میلیون جهانگرد و گردشگر داخلی از این جاده بازدید می‌کنند و بخش آسارا با دارا بودن ۳ قله بالای ۴ هزار متر، پیست اسکی بین‌ المللی دیزین، از مناطق مهم گردشگری ورزشی محسوب می‌شود. بخش آسارا کرج با دارا بودن ۵۶ روستا حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد.

 

منبع:کجارو

درباره‌ی الهه زینالی

حتما ببینید

تفریح های هیجان انگیز در تهران

معرفی تفریح های هیجان انگیز در تهران

تفریح های هیجان انگیز در تهران بسیار زیاد می باشد و انتخاب یکی از تفریح های هیجان انگیز در تهران بستگی به سلیقه و سن و سال افراد دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *